Our Staff

ADMINISTRATION AND OFFICE PERSONNEL


Principal
Linda Reese, EdD
Voicemail 757.648.3200

Assistant Principal
Molly Lewis
Voicemail 757.648.3200

Karen Zidow - Office Manager/Bookkeeper 757.648.3238
Marcy Fundalewicz - Student Information Manager 757.648-3202
Amy Imbriale - Secretary 757.648.3201
Darnell Leonard - Technology Support Technician 757.648-3230
Glenn Sostak - Security Assistant (x52508)
Karla Roth - School Nurse 757.648.3207
Ashley Natoli - Counselor 757.648.3212

HOMEROOM TEACHERS

Pre-Kindergarten
Dakiya Griffin - Room 15 (x52529)
Julie Sill - Room 10 (x52524)

Kindergarten
Lisa Blankenship - Room 5 (x52519)
Amanda Brewer - Room 8 (x52522)
Marcella Dos Santos - Room 7 (x52521)
Sherri Winnett - Room 6 (x52520)

First Grade
Yvonne Garcia - Room 12 (x52526)
Megan Jessey - Room 9 (x52523)
Kellie Paxson - Room 11
Felasha Wilson - Room 14 (x52528)
Yolanda Yon - Room 13 (x52527)

Second Grade
Caroline Campbell - Room 23 (x52537)
Alexis Erndteman - Room 16 (x52530)
Tova Hayes - Room 22 (x52536)
James McGowan - Room 20 (x52543)
Theresa Vollrath - Room 21 (x52534)

Third Grade 
Tammy Anslow - Room 27 (x52541)
Mackenzie Boudia - Room 24 (x52538)
Madison Burgess - Room 25 (x52539)
Hannah Jung - Room 29 (x52535)
Laura Sager - Room 32

Fourth Grade
Cathy Avery - Room 31 (x52545)
Anna Bradt - Room 28 (x52542)
Cheryl Oxendine - Room 30 (x52544)
Natasha Pick- Room 26

Fifth Grade
Dee Perry - Room 37 (x52551)
Susan Sabine - Room 35 (x52549)
Judy Uiterwyk - Room 34
Erin Williams - Room 36 (x52550)

SPECIALISTS

Mackenzie Blessinger - ESL
Daniel Brunner - General Music (x52516)
William Conroy - Physical Education (x52555)
Crystal Felton - Reading Resource 
Alison Fritz - School Social Worker 757.263.2300
Madeline Isacoff - Math Coach
Reed Matthews - Strings 757.648.5100
Marci McGohan - Art (x52518)
Lisa Olson - PALS
Carl Peake - Instructional Technology
Tess Reed - Library Media 757.648.3219
Merlin Swartzentruber - Military Liaison
Carolyn Turner - Gifted Resource Teacher
Heather Welch - Psychologist


SPECIAL EDUCATION

Kelly Beach - SPED - PreK - Hearing Impaired
Tiffany Birt - SPED OT
Rebecca Bolton - Assistant
Anne Marie Briggs - SPED/OT
Jessica Byrd - SPED Assistant
Nichole Carter - Gr 4-5 SC/Inclusion (x52552)
Melissa Colley - Gr K-3 Hearing Impaired (x52533)
Elise Davis- Gr 3, 4 Inclusion (x52546)
Stacy Galvez - SPED - Hearing Impaired
Karri Huey - SPED - PreK Assistant
Mary Page Jackson - SPED - Hearing Impaired
Karen Lindauer - Speech
Kelly Mann - SL Interpreter
Amy O'Dell - Gr K, 1, 2, 5 Inclusion
Vernell Olds - SPED Assistant (x52552)
Regina Parham - Gr 3-5 SC/Inclusion (x52525)
Kasey Sabo - OT/PT (x52533)
Danielle Toney - Room 10 - SPED - Hearing Impaired
Wendy Zuchristian - SPED - Hearing Impaired

ASSISTANTS

Jeanna Anderson - Physical Education (x52555)
Ann Archer Callis - General Assistant
Susan Christian - Library Media Assistant 757.648-3220
Janell Csapo - Physical Education (x52555)
Kristos DeCandia - Physical Education (x52555)
Leeza Dos Santos - Physical Education (x32555)
Cassandra Hawkins - Kindergarten (x52520)
Heather Kleppe - Kindergarten (x52522)
Allison Quaresma - Kindergarten (x52521)
Gavyn Werner - Kindergarten (x52519)

CAFETERIA AND CUSTODIAL STAFF

Anthony Avans 757.648.3222
Phyllis Holley 757.648.3222
Rita Kennedy 757.648.3209
Dedric Boudy- Cafeteria Manager 757.648.3200
Gella McConomy - Cafeteria Monitor
TBD - Head Night Custodian 757.648.3222
Ruthann Sulik
Matthew Tauti - Night Custodian
Sandra Trimback 757.648.3209
Knod Williams - Head Day Custodian 757.648.3222

BUS DRIVERS
30- Nancy Kahn
48- Amy Miller (PM route only)
91- Gale Lemmons
130- Robert Collette
152- Marjorie Ermo
153- Elizabeth McCain
238- Michelle Bargher
296- Deirdre Geary
377- Ellen Snyder
417- Randy Stoughton
441- Tracy Argersinger
480- Gary Fry
767- Phyllis Victor (Assistant)
811- Rose Levy
836- Kendra Mack (Assistant)
836- Sydney Pringle
842- Richard Bernhardt
842- Susan Farrow (Assistant)
871- Patricia Anderson (Assistant)
871- Rhonda Rowe