Our Staff

ASYNCHRONOUS LEARNING DAY NOTICE

On asynchronous learning days, please contact your child's teacher directly using the email hotlinks below for specific office hours or if you have questions regarding lesson content. Students should find all necessary lesson details in Canvas or SeeSaw, both of which are available via ClassLink.

ADMINISTRATION AND OFFICE PERSONNEL


Principal
Linda Reese, EdD
Voicemail 757.648.3200

Assistant Principal
Catherine Schaefer
Voicemail 757.648.3200

Karen Zidow - Office Manager/Bookkeeper 757.648.3238
Marcy Fundalewicz - Student Information Manager 757.648-3202
Amy Imbriale - Secretary 757.648.3201
Darnell Leonard - Technology Support Technician 757.648-3230
Glenn Sostak - Security Assistant (x52508)
Karla Roth - School Nurse 757.648.3207
Ashley Natoli - Counselor 757.648.3212
Christina Bergren - Counselor 757.648.3200

HOMEROOM TEACHERS

Pre-Kindergarten
Dakiya Griffin - Room 15 (x52529)

Kindergarten
Lisa Blankenship - Room 5 (x52519)
Amanda Brewer - Room 8 (x52522)
Alison Quaresma - Room 7 (x52521)
Laura Sager - Room 6 (x52520)

First Grade
Yvonne Garcia - Room 9 (x52523)
Kellie Paxson - Room 11
Theresa Vollrath - Room 12
Yolanda Yon - Room 13 (x52527)

Second Grade
Caroline Campbell - Room 23 (x52537)
Alexis Erndteman - Room 16 (x52530)
Tova Hayes - Room 21 (x52534)
Hannah Jung - Room 20 (x52543)

Third Grade 
Tammy Anslow - Room 27 (x52541)
Mackenzie Boudia - Room 24 (x52538)
Madison Burgess - Room 25 (x52539)
James McGowan - Room 29 (x52535)

Fourth Grade
Cathy Avery - Room 31 (x52545)
Anna Bradt - Room 28 (x52542)
Cheryl Oxendine - Room 30 (x52544)
Natasha Pick- Room 26

Fifth Grade
Felasha Ellis - Room 35 (x52549)
Dee Perry - Room 37 (x52551)
Judy Uiterwyk - Room 34
Erin Williams - Room 36 (x52550)

SPECIALISTS

Daniel Brunner - General Music (x52516)
William Conroy - Physical Education (x52555)
Crystal Felton - Reading Resource 
Alison Fritz - School Social Worker 757.263.2300
Kami Hill - PALS
Megan Jessey - ESL
Madeline Isacoff - Math Coach
Reed Matthews - Strings 757.648.5100
Marci McGohan - Art (x52518)
Carl Peake - Instructional Technology
Tess Reed - Library Media 757.648.3219
Merlin Swartzentruber - Military Liaison
Carolyn Turner - Gifted Resource Teacher
Heather Welch - Psychologist


SPECIAL EDUCATION

Tiffany Birt - SPED OT
Rebecca Bolton - Assistant
Nichole Carter - Gr 4-5 SC/Inclusion (x52552)
Melissa Colley - Gr K-3 Hearing Impaired (x52533)
Elise Davis- Gr 3, 4 Inclusion
Karri Huey - SPED - PreK Assistant
Karen Lindauer - Speech
Kelly Mann - SL Interpreter
Amy O'Dell - Gr K, 1, 2, 5 Inclusion
Vernell Olds - SPED Assistant (x52552)
Regina Parham - Gr 3-5 SC/Inclusion (x52525)
Patricia Riddick - SPED Assistant
Kasey Sabo - OT/PT (x52533)
Danielle Toney - Room 10 - SPED - Hearing Impaired
Wendy Zuchristian - SPED - Hearing Impaired

ASSISTANTS

Jeanna Anderson - Physical Education (x52555)
Ann Archer Callis - General Assistant
Susan Christian - Library Media Assistant 757.648-3220
Kristos DeCandia - Physical Education (x52555)
Lesley Friedman - Permanent Substitute
Cassandra Hawkins - Kindergarten (x52520)
Heather Kleppe - Kindergarten (x52522)
Lisa Olson - Physical Education (x52555)
Gavyn Werner - Kindergarten (x52519)

CAFETERIA AND CUSTODIAL STAFF

Anthony Avans 757.648.3222
Phyllis Holley 757.648.3222
Alma Felix - Cafeteria Assistant
Dedric Boudy- Cafeteria Manager 757.648.3200
Gella McConomy - Cafeteria Monitor
Ruthann Sulik - Cafeteria Assistant
Matthew Tauti - Night Custodian
Sandra Trimback - Cafeteria Assistant
Knod Williams - Head Day Custodian 757.648.3222
Alden Wright - Head Night Custodian 757.648.3222

BUS DRIVERS
27- Elizabeth McCain
29- Marjorie Ermo
30- Nancy Kahn
130- Robert Collette
155- Gale Lemmons
229- Ellen Snyder
238- Michelle Bargher
258- Deirdre Geary
417- Randy Stoughton
486- Tracy Argersinger
480- Gary Fry
767- Phyllis Victor (Assistant)
811- Rose Levy
836- Kendra Mack (Assistant)
836- Sydney Pringle
842- Richard Bernhardt
842- Susan Farrow (Assistant)
871- Patricia Anderson (Assistant)
871- Rhonda Rowe